Meeldetuletus: Suitsugaasiandur ja vingugaasiandur on kohustuslikud

Meeldetuletus: Suitsugaasiandur ja vingugaasiandur on kohustuslikud

Kütteperioodi alguses on oluline üle vaadata oma kütteseadmete seisukord ning veenduda, et kõik vajalikud ohutusmeetmed on täidetud. Lisaks korstnapühkimisele ja kütteseadmete hooldusele tuleb tähelepanu pöörata ka suitsu- ja vingugaasiandurite olemasolule ning nende paigaldamise kohustusele.

Suitsuanduri kohustuslikkus

Suitsuandur on Eestis eluruumides kohustuslik alates 1. juulist 2009. See tähendab, et igas kodus peab olema töökorras suitsuandur, mis annab tulekahju korral varakult märku ning aitab vältida traagilisi tagajärgi. Päästeameti andmetel puudub suitsuandur endiselt paljudes kodudes, mis seab ohtu nii elanike kui ka nende vara ja turvalisuse. 

Vingugaasianduri kohustuslikkus

Vingugaasianduri paigaldamise nõuded on ajas muutunud:

Alates 1. jaanuarist 2018: Vingugaasiandur on kohustuslik eluruumides, kus kasutatakse korstnaga ühendatud gaasiseadmeid, näiteks gaasiveesoojendeid võ -katlaid. 

Alates 1. jaanuarist 2022: Vingugaasiandur on kohustuslik ka hoonetes, kus on tahkekütteseadmed, nagu puuküttel ahjud, pliidid või kaminad. See nõue kehtib nii elu- kui ka mitteeluhoonetele, samuti suvilatele ja maakodudele. 

Miks on andurid olulised?

Suitsu- ja vingugaasiandurid on elupäästvad seadmed, mis annavad varakult märku ohtlikest olukordadest:

  • Suitsuandur tuvastab põlemisel tekkiva suitsu ning hoiatab tulekahju eest.
  • Vingugaasiandur tuvastab mürgise vingugaasi (süsinikmonooksiidi) olemasolu õhus, mis on lõhnatu ja värvitu gaas ning võib põhjustada tõsist tervisekahjustust või isegi surma.

Kuhu andurid paigaldada?

Suitsuandur tuleks paigaldada iga eluruumi lakke, eelistatavalt magamistubade lähedusse ja evakuatsiooniteedele.

Vingugaasiandur paigalda ruumidesse, kus asuvad gaasiseadmed või tahkekütteseadmed. Andur tuleks paigaldada hingamisteede kõrgusele, vältides nurki ja õhuvoolu takistusi.

Regulaarne hooldus

Veendu, et andurid on töökorras:

  • Testimine: Kontrolli andureid regulaarselt testnupu abil.
  • Patareide vahetus: Vaheta patareisid vastavalt tootja juhistele või kui andur annab märku nõrgast patareist.

Seadme eluiga: Enamik andureid tuleb välja vahetada iga 10 aasta järel. Kontrolli seadme tagaküljelt tootmiskuupäeva ning vajadusel asenda andur uuega.

Kodu tuleohutuse tagamine on igaühe vastutus. Paigaldades ja hooldades nõuetekohaselt suitsu- ja vingugaasiandureid, kaitsed ennast, oma lähedasi ja vara võimalike õnnetuste eest.

«
»